1. společný cyklovýlet v r. 2019

Publikováno: 

Klub Lázského nemehla pořádá v sobotu 27. 4. 2019 cyklovýlet k Padrťským
rybníkům, sraz účastníků na hřišti ve 13:00.
Pozvěte i své kamarády a přátele.   

Na trase (u bývalé Přední Záběhlé) se můžete zastavit u památných dubů.

Památné duby na Záběhlé

Dva duby zimní u bývalé Přední Záběhlé jsou novými památnými stromy v CHKO Brdy. Známější z nich, dub – dvoják, zná každý „brdomil“, protože patří k symbolům Brd. A má na to plné právo – je to soliterní majestátní velikán, fotogenický strom, nádherný v každé roční době. V době vyhlášení jsme naměřili obvod úctyhodných 726 cm a výšku 16 m. Přestože na jeho kmeni najdeme cedulku „státem chráněný strom“, oficiálně vyhlášený jako památný dosud nebyl. Vlastník stromu, Vojenské lesy a statky ČR, jej evidují jako významný strom.

Vedle dubu byla v roce 1939 postavena hájovna „Pod dubem“, jejíž hajný, pan Roh, v březnu roku 1945 údajně ukrýval v již tehdy dutém kmeni stromu partyzánského velitele Vasila Majského (např. Hrušková: Podivuhodné stromy). Hájovnu i s památným dvojákem zachycuje rytina pana Jana Čáky publikovaná v knize Střední Brdy – krajina neznámá.

Druhý dub roste tak trochu „ve stínu“ prvního, přestože s obvodem 468 cm není žádný drobeček. Dokonce je možné, že oba stromy jsou stejně staré, protože obvody obou kmenů u dvojáku nad rozvětvením i druhého dubu jsou obdobné. Každopádně oba stromy můžeme zařadit do kategorie památných stromů „zralého věku“, který odpovídá stáří 200 – 400 let.

Zdroj: Brdská edice