Josef Bělka – uvedení do síně slávy

Publikováno: 

Josef Bělka – uvedení do síně slávy

Josef Bělka

Narodil se 27. 3. 1918 v hornické rodině v obci Vysoká u Příbrami jako nejmladší z devíti dětí. Po sňatku s Annou Bělkovou, roz. Milcovou, se v r.1942 přestěhoval  do Lázu, kde se také narodili jeho dva synové – Josef a Ludvík. Více v článku….Byl sportovcem tělem i duší. Ještě jako mladý muž se obětavě věnoval hokeji v Lázu. Staral se spolu s kamarády o led na rybníčku, který večer polévali teplou vodou, aby byl druhý den hladký, bez rýh a prasklin. Jako důchodce se pak stal hokejovým rozhodčím v příbramském okrese.

Jeho dalším velkým koníčkem byl fotbal. Nejprve sám aktivně hrál se svými kamarády v týmu lázského Sokola, později se věnoval i mládeži, která o tento sport projevila zájem.

Pro hráče týmu zařizoval na ČSTV průkazy, nakupoval kopačky, míče a jiné potřebné věci, zajišťoval praní dresů, doma vyráběl barevné informační plakáty na všechny plánované zápasy, rozvážel je po okolních vesnicích, čímž zajišťoval Sokolu Láz propagaci, ke kulturním akcím zajišťoval ceny do tomboly. Byl velmi oblíben a uznáván i u mladých sportovců, kterým předával své zkušenosti a snažil se, aby dobře reprezentovali svůj tým a udržovali tak jeho dobré jméno. Odměnou mu byla radost z každého úspěchu, kterého tým fotbalistů Sokola Láz dosáhl. Organizačně i manuálně se podílel i na „akci Z“ – stavbě nových kabin na fotbalovém hřišti.

U příležitosti jeho 75. narozenin ho zástupci obce a fotbalového klubu Sokol Láz navštívili bohužel už v nemocnici, přesto mu svým blahopřáním a dárky udělali velkou radost.

Josef Bělka zemřel 10. 5. 1993 ve věku 75 let.